Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Pomoc w planowaniu sieci w domu

ROZWIĄZANE

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 10
  • 11
  • 1

Pomoc w planowaniu sieci w domu

witam, mam skretke doprowadzona do kazdego pomieszczenia, przed domem 30m za domem 30m, chce miec wifi wszedzie ( gora dol) kilka urzadzen smart po wifi( wiekszosc zwave)
1. gdzie umiescic sobie ONT. Czy aktualnie trzeba prosic o ont zewnetrzny czy z automatu daja?
2. jaki router ( czy z wifi czy sam modem plus osobno access pointy?)i gdzie najlepiej umiescic ( myslalem jeden na parterze przy ont drugi u gory po przekatnej budynku( zeby dac zasieg za domem i przed domem jak najdalej, budynek 13x13 stropy betonowe gr 15cm.
3. w salonie mam minimum dwa urzadzenia do podlaczenia po ethernet a tylko jedna skretka, czy moze zamiast AP  dac router wifii do salonu modem przy skretkach i ont i na gore ap?

 

________________
* Doprecyzowałem temat wątku – moderator Rafał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 10
  • 11
  • 1

Pomoc w planowaniu sieci w domu

300mb/s, dopóki nie zamieszkam wystarczy,

ONT zewnetrzny do tp linka 

TP-Link Omada 3-in-1 Gigabit VPN Router ER7212PC

ma poe i routing w sobie, 

ap gora dol po poe i kamery poe to planuje na start, tv i inne pierdoły mam skrętki , jakies 10 kabli

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

31 ODPOW. 31

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53633
  • 625

Pomoc w planowaniu sieci w domu

@patyczak94  o ONT musisz poprosić i to wyraźnie. Ustaw modem tam gdzie masz największe zapotrzebowanie i gdzie schodzą się kable eth. Najlepiej dać wszędzie tam gdzie chcesz wifi dodatkowy AP po kablu 

Router najlepiej w salonie, przy TV jeśli zamówisz IPTV


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8416
  • 64

Pomoc w planowaniu sieci w domu

@patyczak94 Jeżeli chcesz mieć zasięg wokół budynku, to bez zewnętrznych AP się nie obędzie.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 10
  • 11
  • 1

Pomoc w planowaniu sieci w domu

ale nie chce funboxa, wszystkie skretki mam przy drzwiach wyjsciowych, do salonu doprowadzona 1 lub 2 skretki juz nie pamietam, no to ont tam gdzie skretki wszystkie i router+ switch, ap w salonie przy tv


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8416
  • 64

Pomoc w planowaniu sieci w domu

@patyczak94 Do takiej konfiguracji nie potrzebujesz ONT. Wystarczy FB, o ile uda Ci się go upchnąć razem z ewentualnym switchem. Chcesz mieć swoje AP więc wyłączysz wbudowane WiFi. Jak będziesz potrzebował więcej gniazdek, w pomieszczeniach gdzie jest doprowadzony tylko jeden przewód, to wstawisz dodatkowy switch, ewentualnie AP z wbudowanym przełącznikiem.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 503
  • 3

Pomoc w planowaniu sieci w domu

patyczak94 Zdecydowanie Cię rozumiem, że nie chcesz Funboxa. Samo ONT zamontuj sobie gdzie chcesz. Od niego i tak dajesz kabelek UTP/FTP do routera brzegowego.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53633
  • 625

Pomoc w planowaniu sieci w domu

@patyczak94  tak naprawdę to technik doradzi jakieś rozwiązanie pod warunkiem, że powiesz dokładnie co chcesz osiągnąć i jakie gdzie masz kable. Myślę, że dopasuje miejsce optymalne dla ONT i dalej zweryfikuje działanie instalowanej usługi na FB, który i tak jest obowiązkowy w wypożyczeniu, a używanie go jest dobrowolne 

Reszta sieci to Twoje zmartwienie i raczej warto testować na czynnej usłudze i dobierać sprzęty według potrzeb i warunków sieciowych.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2526
  • 9054
  • 45

Pomoc w planowaniu sieci w domu

@patyczak94 ciężko tak rozeznać sprawę jak się nie jest na miejscu. Generalna zasada. jest taka że gdzie tylko możesz to prowadź kable. WiFi w ostateczności tam gdzie nie ma kabli np altanka na ogrodzie. 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8416
  • 64

Pomoc w planowaniu sieci w domu

@patyczak94 Nie pochwaliłeś się jaką przepustowość wybierasz i czy światłowód to infrastruktura Orange. Niektórych konfiguracji byśmy nie rozważali.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 238
  • 323
  • 8

Pomoc w planowaniu sieci w domu

Orange nie daje ONT na życzenie. Zakładam, że chcesz światłowód więc dostaniesz Funboxa z wbudowanym ONT, a z Funboxa poprowadź sobie kable do swoich access pointów z którymi chcesz się łączyć po WiFi. Warto zainwestować w router z WiFi 6 i dobrymi antenami.